Le Café de Capucine

Marley és Ők

Tegnap régi adósságot róttam le azzal, hogy megnéztem a “Marley és én” című filmet. Annyiszor megígértem már az embernek, hogy az ő álláspontját is végig gondolom a kutyatartással kapcsolatban, tudniillik mióta összekerültünk azóta nem tudtunk dűlőre jutni.
Ez a film volt az ő zászlós hajója, ami kikövezte az álláspontját. Bagatellnek tűnik a probléma, de ma még egy kutya, évekkel később ez az attitűd fogja jellemezni a többi dologhoz való hozzáállásunkat, így a vicceskedés már komollyá fordul.
Mint az élet alapkérdése: hagyjuk, hogy follyon és csak ússzunk vele, vagy mi is piszkáljunk bele a folyamatokba azzal, hogy megmutatjuk a határokat.    
Ez a film a kutya akaratát egy teljesen különálló, megmásíthatatlan, emberi gondolatokkal vetekedő dologként mutatja be. Egy valamit felejtett el az író, azt a közhelyet, amit a mogorva kutyakiképző, vaskalapos erőszakszervezet mennydörgött: a kutya természete, hogy tanulni akar, hogy ezáltal tehessen az ember kedvére. Ezt én igazabbnak éreztem, mint az állat félrenevelésének megmagyarázását azzal, hogy erős egyéniség.
Pellengérre állított és sarkított nevetségessé mindennemű olyan dolgot ez a film, ami olyan törekvést mutatott, hogy nevelni akarnak egy állatot. A kutyát nevelő gazda csakis idegbeteg vagy akaratgyenge lehet, átmenet nincs. A kutyaiskola csakis olyan borzalmas, kötelező elfoglaltság lehet, amit az állat szenvedve csinál.

Nem tetszett  a film üzenete, mert úgy állítja be az állat boldogságát, hogy az csakis úgy jöhet létre, hogy nincs korlátozva, teljesen mindegy, a környezete milyen áldozatokat hoz meg ennek érdekében.
Még mindig vallom azt, hogy egy állat csakis úgy lehet boldog és kiegyensúlyozott, hogy a környezete is az. Ez pedig csakis úgy jöhet létre, hogy ismerik és betartják az együttélés szabályait, vagyis mind az ember mind az állat tudja, hogy meddig mehet el. Nem kell fegyelemre gondolni, csakis arra, hogy mondjuk mikor az állat eszik, nem nyúlkálok hozzá, amikor mi eszünk, a kutya nem liheg az arcomba, nem tépi szét a kedvenc cipőmet, csakis azokat a játékokat, ami az övé.
Ennek ellenére szimpatikus volt mindkét főszereplő, jól állt ennek a pasinak (Owen Wilson), hogy nem bunkó focistát vagy szörföst játszott, hanem egy mély érzésű, felnőtt férfit. Jennifer Aniston most nem karrierista, sem egoista libát, hanem egy normális, jó humorú feleséget és anyukát mutatott meg magából.  Az volt az agyamban, hogy milyen jól tennék, ha ilyen nem a fentebb emlegetett üres címkéket erősítenék a szerepeik által, hanem ezt.
A végén amikor eljön az állat ideje, hogy Szent Péter kanapéját, vagy padlóját rágja szét, pandára sírtam magam, gyönyörűen dolgozták fel.
Egy megnézést megér, bár aki szereti a rendezett életteret maga körül, dobjon be vagy egy felest, vagy egy nyugtatót előtte, nekem is kimaradt egy negyed óra, mert telítődtem a filmben megrágott bútorkárokkal, addig kikapcsoltam.      
     

Mondtam, hogy gyönyörű…

Polpetta alla sugo bolognese

A gyerek kaják kedvencét csinálom ma, bolognai spaghettit, ahogy a Susie és Tekergőben láttam. Már gyerekkoromban is irritált ez a naív nebáncsvirág és a hajléktalan kinézetű kutya románca, de az a rész, amikor paradicsomos húsgombócot esznek..a cselekmény nem, de a grissini (a rágcsálnivaló elöl) a chiantis üvegbe állított gyertya, és az étel megmaradt.
Ma én is megcsinálom, bár nem lesz olyan szépen megrajzolva. Apró gombócokká gyúrva, egy sűrű élénkpiros mártásban, ahogy Nigella Lawson csinálta tegnap este a karácsonyi különkiadásában. Mondjuk húsvét környékén inkább újhagymával kellene kibéleli magunkat, az lenne aktuális. De úgy próbálom felfogni, hogy az időjárás tesz arról, hogy a téli receptekből még stílszerű egy-egy adagot megcsinálni.
Ezt a receptet követem, remélem beválik. Ha kész leszek, majd rakok fel képeket és leírom hogy készült.
 
Paradicsomszósz:
2 doboz aprított paradicsom
2 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 dl tej
1 tk só
őrölt bors, őrölt kömény
1 tk szárított kakukkfű (pontosan fiúk, az íze miatt fontos)
kevés olaj
1 kk őrölt chilli

Gombócok:
250 g darált hús
3 evk reszelt parmezán (vagy más)
3 evk zsemlemorzsa
aprított fokhagyma
1 tojás
só, bors, kakukkfű

Annyira finom lett, annak ellenére is, hogy néhány dolgot kihagytam az
eredeti receptből. A fent látható lista szerint csináltam.

Elkészítés:
Nagyon apróra vágtam 2 fej hagymát. Az egy harmadát  a gombócokba, a többit a mártásba fogom tenni. De most a gombóckákról. Keverjük össze a hozzávalóit és tegyük félre hogy összeálljon.
A mártást hagymával kezdjük, amelyet kevés zsiradékon dinsztelünk. Hozzákeverjük a 2 doboz hámozott aprított paradicsomot lassú tűzön forraljuk fel. Sózzuk borsozzuk. Fokozatosan adjuk hozzá mindent.
A húsból gyúrjunk diónál kisebb gombócokat és tegyük bele a paradicsomszószba. Az első 10 percben ne keverjük még meg, csak rázzuk át, hogy nehogy összeragadjanak.
Összesen 25 percig rotyogtassuk, hogy megfőjenek a gombócok, főzzünk hozzá makarónit és kész.
Tálaláskor bazsalikomlevelet illene hozzá adni, de nekem csak rozmaring volt, sajt helyett pirított magokat szórtam rá. 

 

Felveszem a kesztyűt

Sajnos az agytekervényeim olyanok mint egy idős (vagy rugalmatlan) ember rutinja: ha ráállnak egy működési metódusra, nem lehet egy ideig kizökkenteni onnan, csak kitartó és kérlelhetetlen átállási szándékkal. azt hittem, hogy nekem és a képzőművészetnek nincs jövőnk.
Száműztem is az agyam egy távoli polcára, mint szép emléket és belevetettem magam olyan tevékenységekbe, amik sikerélményt, nem szorongást, csalódottságot adtak, hogy kevés vagyok. Rá kell jönnöm, hogy az ember önkeze által elkapart dolgokat előbb utóbb kimossa az eső. Most jutok oda, hogy megint játékosan és nem pedig görcsösen nyúlok a formákhoz, színekhez, mint amikor elkezdtem ősemberként(asszonyként) rajzolni, ösztönből, felszabadultan.
A leírt szó helyét most az éjszaka csöndjében kirajzolódó tervek foglalják el, aminek kis hányadára emlékszem reggel. Itt nem használható egy telefonba bepötyögtetett emlékeztető, mert minden ott a fejben teljes pompájában.
Ezért szeretném azt a pár (még oszd el 3-al) embert megkérni, akik olvassák az írásaimat, hogy bocsássák meg nekem, hogy nem fogok olyan gyakran írni, mint eddig. De ha szavak formájában akarnak kijönni az okosságok, akkor ígérem, nem rajzolom le.   

Csak egy kis Julia

Az Örök hedonistával, egyik nagy kedvencemmel, Julia Child-dal először az életéről szóló filmben találkoztam. Tudom, fontos momentum az amerikai kultúrtörténet ezen fejezetében, de hát ha ide hozzánk csak most jutott el?
Julie és Julia néven futott és Meryl Streep játszotta, aki a “Nőstényördög” cafkájának szerepe óta szintén a szívem csücske. 
A blogger lány, Julie élete és hisztijei nem nagyon hatottak meg, erőltetettnek éreztem, őszintén szólva, idegesítettek, akkor mentem ki kávézni, porszívóztam, beágyaztam..ilyesmi. 
De a Julia Child életének mozzanatait, semmi pénzért nem hagytam volna ki, az ötvenes évekbeli Párizs olyan varázslatos, baguettől illatos és ételközpontú volt, ahogy az agyamban él. 
Mondtam magamban, miközben néztem: én is ilyen egyenes derékkal járó, boldog kapcsolatban élő nő akarok lenni, mint ő. A nehézségek ellenére, csak azért is azt mondta, hogy csak azért is úgy fog főzni és ismerni a francia konyhát, ahogy csak ők tudják.
Ez a nő a maga tudatos, felvállalt és önmagán derülő hibáival olyan példát mutat nekünk, amit nem lehet csak kikapcsolni a vége felirat után.
Ez az idézet is azon felfogás hírnöke, hogy az amit főzünk, alkotunk, csak akkor van értelme megcsinálni, ha élvezettel, jó szívvel, valakivel együtt tudjuk elfogyasztani. 
Durva fordításban: Öröm együtt lenni és valami jót enni, legalább naponta egyszer. Ez az amiről az emberi lét szól: élvezni dolgokat.       

Kotyogóval minden reggel

Töretlen lelkesedéssel kezdem összevegyíteni a saját rajzaimat a neten talált mintákkal. Jelen esetben a piros pöttyössel.
Remélem a nap folyamán eljuthatok kinyomtatni, hogy lássam milyen is.
A kotyogós kávéfőző nagy szerelem már főiskola óta, kapott egy kedves invitálást maga mellé, hogy a reggel kibotorkálónak mosolyt csaljon az arcára, amíg elkészül az igazi. Az én kedvemre mindenképp hatással volt, megyek főzök is egy csészével.
 Pár órával később:

Megszületett: bár az esti fényviszonyok nem tudtak megfelelő képet adni erről a kis aranyosról, azért remélem  a végeredmény magáért beszél.

Round-round

A napokban jutott eszembe az, hogy mekkora áldás lehet az ember mellett egy jó szemű, tisztán látó társ. Így a “forgatás” nem alattomos tevékenységgé, hanem inkább útmutatássá válik, a jó és nemes meglátásának képessége.
Ennél lelkileg építőbb dologgal nem lehet egy barátot, társat, gyermeket megajándékozni.
Nem csak én gondoltam erre, amikor találkoztam ennek a mondatnak az angol megfelelőjével, a kitchenaid kontextus (sajnos) nem saját, de a nyersfordítás, a festmény és az egyre kezesebbé váló program nüanszai, na, azok igen.

Reggelizőkészletem magánélete

A napokban beugrott ez a kis semmiség az agyamba és vért izzadtam azért, hogy összeollózzam ezt a fölöttébb egyszerű, mégis Photoshoppal irreálisan bonyolultá váló kártyácskát.
Tavaly mikor először kellett találkoznom ezzel a programmal, a számítógépes grafikát tanító “úriember” lehordott a sárga földig és biztosított róla, hogy ebben a szakmába sem belelátásom, sem örömöm nem lesz, mert béna vagyok hozzá, inkább nem is mond semmit. Lehet, hogy tényleg igaza van, sohasem fogok maradandót alkotni a mindenható digitális platformon, csak ilyen kicsi, egyszerű szépet. Pont annyit, hogy egy percre felvidítsa a napomat a gondolat, remélem a tieteket is.
Szép napot mindenkinek!
   

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!